A keresőoptimalizálás (SEO) a digitális marketing egyik legfontosabb területe, a Google organikus találati listáján pedig kőkemény verseny zajlik a TOP pozíciók megkaparintásáért. Gondoltál már arra, hogy Te is SEO szakemberré válj? Ha érdekel a téma, de még nem tudod, mit is jelent a gyakorlatban SEO szakértőként dolgozni, az alábbi cikkünk pontosan Neked szól!
Ki az a SEO szakértő?
Egy SEO szakértő (más néven SEO szakember) a weboldalak organikus találati helyezéseinek javításán dolgozik. Ő felel azért, hogy egy weboldal – legyen az egy kisebb céges honlap vagy egy nagy webáruház – minél jobb organikus helyezéseket érjen el a Google-ben és a többi keresőmotorban.
A keresőoptimalizálási szakértő mélyreható ismeretekkel rendelkezik az On-Page és Off-Page SEO munkálatokkal, illetve a technikai SEO-val kapcsolatban is. Kézben tartja a projekteket, és pontosan megmondja, mit csináljanak a részfeladatokért felelős munkatársai. Dolgozhat SEO ügynökségnél, de lehet szabadúszó is.
Kitartó és adatvezérelt munkával vezeti sikerre a weboldalakat
Gyakran dolgozik együtt más marketinges területek szakembereivel is – például webfejlesztőkkel, SEO szövegírókkal és PPC hirdetéskezelőkkel – annak érdekében, hogy a weboldal minden szempontból jól teljesítsen a keresőkben. Lényegében projektmenedzserként tekinthetünk rá, aki felülről vezérli a munkát, és tűélesen látja a “nagy képet”.
Mitől szakértő a szakértő?
Elsősorban attól, hogy feltételezéseken és félinformációkon alapuló “marketing trükkök” helyett kizárólag bevált SEO stratégiákat alkalmaz. Nem használ Black Hat (a Google és más keresőmotorok által tiltott) technikákat, így nem veszélyezteti az ügyfelek eredményeit. A kulcsszókutatástól kezdve a tartalommarketingen át egészen a linképítésig pontosan ismeri, hogy mi kell a legjobb organikus találati pozíciók megszerzéséhez.
Amíg egy amatőr vagy félprofi SEO-s csak kísérletezik, addig egy SEO szakértő céltudatosan építi fel a kampányait, és szállítja az eredményeket.
Mivel foglalkozik egy SEO szakember?
Ismerd meg, mire számíthatsz, ha ebben a pozícióban dolgozol!
SEO szakértőként a mindennapi feladataid sokrétűek lesznek. Íme, a legfontosabbak:
- Technikai SEO audit. Auditálással feltárhatod az adott weboldal gyengeségeit, amelyek javításával támogathatod a keresőoptimalizálást. Ilyen probléma lehet a túl lassú betöltési sebesség, a mobilos nézet hiányossága és a hibás indexelés is. Az elemzést követően egy prezentációt kell készítened, ahol rávilágítasz a hibákra, és javaslatokat nyújtasz a megoldásukra.
- Kulcsszókutatás. Pontosan fel kell térképezned, milyen szavakra és kifejezésekre keresnek rá a potenciális ügyfelek az adott iparágban, azaz hogy mire érdemes rangsorolnia a weboldalnak. A kulcsszókutatást olyan szoftverekkel végezheted, mint a Google Kulcsszótervező, a Semrush és az Ahrefs. Erről végül egy listát készítesz majd a kulcsszavak és a havi keresési mennyiségek, továbbá a jelenlegi helyezések ismertetésével.
- Versenytárselemzés. A konkurensek SEO stratégiájának analízise nélkülözhetetlen a tudatos tervezéshez. Szakértőként meg kell nézned, hogy milyen kulcsszavakra rangsorol a többi weboldal, és milyen minőségű, illetve mennyiségű linket építenek havi szinten. A felderítői munka alapján már látni fogod, hogy miben erősek és miben gyengék a versenytársak. Egy szóval: rést kell keresned azon a bizonyos pajzson.
- Tartalommarketing stratégia kialakítása. SEO szakemberként arról is gondoskodsz majd, hogy a weboldalra felkerülő szöveges és vizuális tartalmak minőségiek és relevánsak legyenek a Google szemében. Kijelölöd, hogy milyen tartalmak készüljenek, és akár rövid brief-eket is készítesz hozzájuk. A tartalmakat nem Te fogod írni, hanem a szövegíró kollégáknak delegálod, akik az útmutatásod alapján állítják össze a content-et.
- Linképítés. A link building stratégia kidolgozása szintén a feladataid közé tartozik. Olyan partneroldalakat kell keresned, akik megjelenítik a “linképítős” cikkeket, és ezáltal növelik az ügyfeled weboldalának hitelességét és helyezéseit. Fontos, hogy olyan honlapokat keress, amelyek a témáit tekintve legalább lazán kapcsolódnak az ügyfeled vállalkozásához – ilyenek lehetnek a népszerű hírportálok és a szakmai blogok is.
- SEO tanácsadás. Itt leginkább olyan vállalkozásoknak segítesz majd, akik házon belüli marketinges csapattal szeretnék megoldani a keresőoptimalizálást, de útmutatásra van szükségük a haladáshoz. A tanácsadás részét képezi a technikai SEO problémák feltárása, a linkek és a versenytársak elemzése, továbbá az ügyfél által felmerülő kérdések megválaszolása is.
Hogyan segít a SEO specialista a cégeknek?
A korábban említett feladatok mindegyike azt a célt szolgálja, hogy a vállalkozás weboldala több organikus (nem fizetett) látogatót szerezzen a keresőkből.
Egy megbízható SEO szakember mindig az ügyfél szemszögéből gondolkodik: érti az üzleti célokat, és ehhez igazítja a stratégiát. Ha például egy webáruházról van szó, akkor a SEO szakértő olyan termékeket és kategóriaoldalakat fog előtérbe helyezni, amelyek a legtöbb bevételt hozhatják. Egy blognál pedig a legérdekesebb és szintén a legtöbb forgalmat hozó témakörökre fókuszál.
Sok vállalkozásnak nincs kapacitása vagy házon belüli szakértője
- Így külsős segítséget vesznek igénybe. Egy tapasztalt SEO szakértő bevonása pedig óriási előnyt jelenthet a konkurenciával szemben. Ugyanis a SEO szakemberek nap mint nap ezzel foglalkoznak, így tisztában vannak a legfrissebb trendekkel és technikákkal. Ráadásul a SEO-t kiszervező cégek rengeteg időt és energiát is megtakarítanak, de ami a számukra legjobb az egészben, hogy nem égetik amatőr kampányokra a pénzüket.
Miért kell örökké tanulni?
Ahogyan a papok, úgy a “SEO-sok” is holtig tanulnak. Egy igazi SEO szakértő tehát sosem dőlhet hátra. Gondolj csak bele: a Google algoritmusa évente többször is frissül, a kisebb módosításoktól kezdve egészen a nagy, core update-ekig.
Ami tegnap még bevált módszer volt, az könnyen lehet, hogy holnapra elavul. Ezért ha erre a pályára lépsz, mindig naprakésznek kell lenned. Olvass rendszeresen szakmai blogokat és híreket, de ami a legfontosabb: kövesd folyamatosan a Google hivatalos bejelentéseit.
Nemcsak a keresőmotorok, hanem a felhasználók is változnak
Ma már elvárás, hogy a keresőmotor a lehető legrövidebb időn belül teljesítse a keresési szándékot.
Bizonyára Te is láttad már a Google Position Zero (P0) felületét, amely anélkül válaszol a kérdésedre, hogy meg kellene nyitnod a weboldalt – mindezt egy rövid szövegrészlet megjelenítésével. Az ehhez hasonló technikai újdonságokra mindenképp nyitott kell lenned, hogy az ügyfeleid tartalmai minél több helyen megjelenjenek.
Sőt, SEO-sként már arra is érdemes gőzerővel készülni, hogy a mesterséges intelligencián alapuló szoftverek – például a ChatGPT, a DeepSeek és társai –is az ügyfeleid weboldalaira hivatkozzanak a keresésekkor.
SEO specialistaként minden olyan lehetőséget ki kell használnod, amely elégedett felhasználókat eredményez. Lépést kell tartanod a felhasználói szokások változásával, ami ugyan folyamatos tanulást igényel, de egyúttal izgalmassá is varázsolja a munkádat.
Hogyan képezzük SEO szakértőinket a BP Digital-nál?
Hisszük, hogy folyamatos fejlődés nélkül nincs siker. Éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy csapatunk minden tagja a legújabb SEO ismeretek birtokában legyen, a tanulásukat pedig szervezett keretek között is támogatjuk.
Nálunk így válnak SEO specialistává a kollégáink:
Rendszeres képzéseket és workshopokat tartunk
SEO képzéseinken mindenki betekintést nyerhet a keresőoptimalizálás világába. Nemcsak jövőbeli SEO szakembereket, hanem olyan cégvezetőket is szeretettel várunk, akik saját maguk szeretnék optimalizálni a weboldalukat. 3 órás, interaktív tréningünkön Te is elsajátíthatod a SEO alapjait – ha pedig tetszik a téma, és szívesen dolgoznál ezen a területen, a workshop után beszélhetünk a jövőről is.
Szakmai konferenciákon veszünk részt
Munkatársainkkal rendszeresen részt veszünk a hazai SEO konferenciákon, és mindig tanulunk valami újat. Az újonnan szerzett tudásunkat pedig azonnal át is ültetjük a gyakorlatba, majd izgatottan várjuk az eredményeket. Legfőbb célunk, hogy minden csapattagunk lehetőséget kapjon a tanulásra, ami egyrészt könnyebb munkát, másrészt boldogabb ügyfeleket eredményez.
Erős tudástárat építünk
A BP Digital-nál mindig új szakmai anyagokkal és esettanulmányokkal töltjük fel a belsős tudáskamránkat. Ebből közösen merítkezünk a csapatunkkal, és a meetingek során is megosztjuk egymással a tudásunkat. Tapasztalt SEO-saink pedig a junior kollégáink útját is lelkiismeretesen egyengetik, aminek köszönhetően napról napra közösen fejlődünk.
Összefoglalva, a SEO szakértő feladata, hogy egy weboldalt a lehető legjobb formába hozzon a keresőmotorok számára – technikai és tartalmi szempontból egyaránt. Ez a szerep egyszerre igényel analitikus gondolkodást és kreativitást, illetve folyamatos tanulási hajlandóságot is. A SEO szakember kulcsszerepet játszik abban, hogy egy cég igazán sikeres legyen az online térben – ugyanis az ő stratégiáján és munkáján múlik, hogy a Google organikus találati listáján előrébb kerül-e a weboldal, és ezáltal növekszik-e a látogatók és ügyfelek száma.